Oznamujeme rodičom, že zápis do 1. ročníka na školský rok 2012/2013 sa uskutoční dňa 16. 01. 2012 (pondelok) o 13.00 hod.
K zápisu je potrebný rodný list dieťaťa a preukaz totožnosti zákonného zástupcu dieťaťa.
Srdečne Vás pozývame!
Oznamujeme rodičom, že zápis do 1. ročníka na školský rok 2012/2013 sa uskutoční dňa 16. 01. 2012 (pondelok) o 13.00 hod.
K zápisu je potrebný rodný list dieťaťa a preukaz totožnosti zákonného zástupcu dieťaťa.
Srdečne Vás pozývame!
Dáta z programu aScAgenda boli aktualizované
V tomto školskom roku žiaci našej školy ukončili posledné aktivity ENVIROPROJEKTU 2011, ktorý bol našej škole v minulom školskom roku úspešne schválený. Projekt je zameraný na revitalizáciu prírody v okolí školy. Hlavným cieľom projektu je naučiť naše deti múdro a citlivo konať v prospech ochrany a v prospech zachovania biodiverzity života vo všetkých jeho formách. Pochopiť, že akákoľvek veľká myšlienka sa začína v zmene myslenia každého jedného z nich.
V rámci projektu deti vytvárali rodné listy stromov v okolí školy a inštalovali k stromom informačné tabule, vytvorili skalku, vyrobili kompostovisko, nadviazali spoluprácu so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou.
Poslednou aktivitou bola výroba búdok pre vtáky, ktoré v okolí školy hniezdia. Na túto aktivitu sme si pozvali rodičov. Boli sme naozaj veľmi milo prekvapený. Nielen záujmom rodičov, starých rodičov či strýkov, ale prekvapili nás hlavne mamičky. A neprišli len do počtu. Zvládli výrobu búdok rovnako, ako oteckovia. Vyrobili ich spoločne so svojimi deťmi dvanásť. Už ich len zavesiť a čakať na jar, kedy sa do nich nasťahujú noví obyvatelia. Naše poďakovanie teda patrí týmto rodičom: Silvii Šušlákovej, Slávke Tancošovej, Dáši Bendikovej, Jitke Kináčovej, Igorovi Makulovi, Jánovi Kovaľovi, Radkovi Adamovi, Ladislavovi Makulovi. A ešte jedno poďakovanie. Patrí nášmu pánovi školníkovi Michalovi Osipčákovi, ktorý pomáhal nielen pri výrobe búdok, ale počas celého projektu.
Mgr. Zora Gnipová
Nádherný, voňavý a usmiaty deň! Takto vnímala väčšina učiteliek prvý deň školského roku. A ako to vníma prvák? Kto by si nepamätal na tú zmes pocitov a vôní, ktorá sa spája s prvým dňom v škole? Strach z niečoho nového a hneď za tým aj zvedavosť.
Prípravy na tento veľkolepý deň sa konali už niekoľko mesiacov predtým. Otravné nákupy, z ktorých mala mamka väčšiu radosť ako ja. Nekonečné otázky, že akej farby má byť moja prvá školská taška. Potom nasledovali dlhé prednášky o tom, ako sa smiem a ako nesmiem správať. Naozaj únavné.
Prišiel deň D. Bolo skoré ráno. Mama ma obliekla a dávala mi aj posledné rady: „ ...Nie aby si vykrikoval neslušné slová...... v lavici sa nevrť..... hovor, len keď sa ťa pani učiteľka niečo spýta...“ Dôležito som prikyvoval svojou malou hlávkou.
Dnes je tu so mnou moja mama, no zajtra tu budem iba ja. Pomaly som sa obzeral vôkol, až som neďaleko zbadal skupinu svojich kamarátov. Človeku je hneď veselšie, keď vie, že nemusí nejaké nové situácie prežívať sám. Spolu sme sa dokonca dostali aj do jednej triedy a ja som vedel, že to už vôbec nebude také zlé, ako som si sprvu myslel. Pani učiteľka mala na tvári úsmev. Bol to úsmev, ktorý hovoril: „ Ste v bezpečí, nemáte sa čoho báť. Som tu na to, aby ste prišli ku mne, keď sa budete báť, alebo keď budete potrebovať pomoc.“ Prvá hodina ubehla ako voda. Spoznal som svojich spolužiakov, našiel nových priateľov a zistil som, že možno aj pre mňa bude platiť heslo : „ Škola hrou.“
Mgr. Zora Gnipová
Prvýkrát sme vyhlásili jednodňový celoškolský zber papiera. Cieľom tejto akcie bolo ukázať žiakom, ako zdanlivo nepoužiteľný papier môže byť užitočný. Škola získala partnera, ktorý zberový papier odoberie a ako protihodnotu ponúka škole toaletný papier.
Žiaci boli o tejto akcii informovaní priebežne učiteľmi a v dostatočnom predstihu aj plagátom vo vstupnej chodbe.
Nevyzbierali sme síce veľa – 563 kg, no žiaci videli ako to funguje a zistili, že papier sa dá doma zhromažďovať priebežne. Pre žiakov to bolo prínosom. Veríme, že pri ďalšom zbere bude tých kíl viac. Takže v budúcom školskom roku budeme pokračovať a takýchto zberových dní chystáme viac.
Vyhodnotenie:
1.miesto Katarína Drotárová II.A
2.miesto Peter Frčka IX.A
3.miesto Benjamín a Jakub Pažitkovci III.A a I.A
Ďakujeme.
Mgr. Zora Gnipová
V školskom roku 2010/2011 odštartoval svoju činnosť krúžok Mladý požiarnik. Vedenia sa ujala Veronika Vaľová. Naša mladá asistentka to vzala vážne, i keď nie doslova. Deti pritiahla svojou veselou povahou, takže chodili na nácviky pravidelne a radi. Pracovali prevažne v telocvični, čo bolo pre ne ďalším lákadlom. Nielenže pracovali s náčiním, s ktorým sa bežne nestretávajú, ale naučili sa napríklad zliezať po rebríku „špeciálnym“ spôsobom, viazať uzly, stáčať hadice a podobne. Po každom nácviku sa vracali do triedy upotení.
Keďže takto usilovne pracovali, vedúca krúžku ich prihlásila do okresnej súťaže dobrovoľných, mladých požiarnikov „Plameň“. Naše družstvo bolo služobne i vekovo najmladšie. Keď nastúpili vo svojich nových požiarnických uniformách boli síce chvíľu v rozpakoch no súťaženia sa nezľakli a dokonca sa na jednotlivé disciplíny tešili. Ich sebavedomie aj napriek umiestneniu resp. neumiestneniu narástlo. Absolvovať všetky disciplíny, kde súťažia ako tím nie je jednoduché. Zladiť sa tak, aby vytvorili funkčný celok nie je hračka. Už teraz sa tešia na ďalší ročník súťaže. Skúsenosť už majú. Veríme, že aj naďalej im budú materiálne i radami pomáhať pán Chvostaľ a pán Vaľo, ktorí prišli deti povzbudiť i počas súťaže. Okrem psychologickej podpory ich povzbudili i sladkým dopingom, čokoládami. A to sa deťom určite ráta. Držme im palce. Veríme, že začínajú písať prvé kapitoly požiarnickej histórie nielen na našej škole, ale aj v rámci obce. A teraz to najdôležitejšie. Náš požiarnický tím tvoria: Sárka Mezeiová, Paťko Makula, Samko Tancoš, Bryan Makula, Paťka Adamová, Janík Frčka, Vaneska Makulová, Dianka Fašková, Rebeka Tancošová a Evka Adamová. Pozri fotogalériu.
Mgr. Zora Gnipová
Krásne májové, slnečné ráno a 50 detí našej školy nastupuje do autobusu. Smer- Morské oko.
Cesta do Michaloviec bola bežná. Tú absolvujú deti s rodičmi často. No za Michalovcami to už začalo byť menej známe. Ako bonus žiaci získali pohľad na zrúcaninu hradu Vinné a vodnú nádrž Zemplínska Šírava. Počasie aj okolnosti nám priali. Po 15 minútovom výstupe od parkoviska nás privítala čistá a priezračná voda Morského oka a húfy pstruha potočného a pstruha dúhového. Teplota vody od hĺbky 9 m po dno je takmer stála 4,4 - 4,8 stupňov Celzia. Tmavozelená voda Morského oka je významným biotopom mnohých druhov rýb žije tu okrem menovaných čerebľa, slíž, karas a iné vzácne druhy.
Obišli sme celé Morské oko, kedysi nazývané Veľké Vihorlatské jazero. Pozorovali faunu i flóru. Sledovali, ako zasahuje človek do tohto vzácneho ekosystému. Najrozšírenejšie sú tu bučiny, často so zachovalými pralesovitými partiami a len nižších polohách sú aj dubové a dubovo - hrabové porasty. Pôvodné ihličnaté druhy sú vzácne, iba v oblasti Morského oka rastie smrek a jedľa. Veľmi pozorne sme čítali informačné tabule o histórii a vývoji tejto dnes chránenej oblasti. Urobili sme si aj krátke prestávky. Prvú, desiatovú, blízko pri vodnej ploche. Mohli sme pozorovať nádherné pstruhy. Ďalšiu prestávku, dlhšiu, sme si urobili pri Chate Morské oko, kde pre nás pripravili ohnisko s palicami a drevom a kde sme si okrem opečených špekáčikov dali aj nanuky a sladkosti z bufetu. Ako sme spomínali, okolnosti nám priali, pretože táto chata bola vďaka akcii otvorená iba v tento deň, nakoľko ešte nezačala letná turistická sezóna.
Cesta domov nám ubehla veľmi rýchlo. Bol to naozaj krásny deň. Pozri fotogalériu.
Mgr. Zora Gnipová
Súťaž o slogan, ktorý bude umiestnený pri každom umývadle v škole bola vyhlásená v októbri. O tom, čo je cieľom tejto súťaže bol informovaný každý učiteľ , ktorý mal túto informáciu podať ďalej žiakom. Informácie podávali medzi žiakov aj členovia žiackeho kolégia. Členovia kolégia vybrali najzaujímavejší a ten slogan sa pripraví na rozšírenie po celej škole, aby slúžil ako upozornenie vyzývajúce na šetrenie vodou. Pre žiakov i učiteľov. A tu sú víťazi:
- Ján Frčka, III.A
- Martin Macijewič, III.A
Mgr. Zora Gnipová
Tento rok sme sa na Deň Zeme pripravovali s predstihom. Začali sme už v minulom školskom roku zberom plastových vrchnákov. V tomto školskom roku sme vypracovali Environmentálny akčný plán školy, v ktorom si p.uč. Geročová naplánovala súťaž o najdlhšieho hada z plastových pohárov. A tak sme začali so zberom týchto pohárov už v októbri.
Počas Dňa Zeme sme sa rozdelili do 4 aktivít:
Tak a takto sme to vyhodnotili:
1. Aktivita – súťaž o najdlhšieho téglikového hada
Žiaci počas celého školského roka usilovne zbierali tégliky od jogurtov, pudingov, a pod. výrobkov. Zbierali ich doma alebo nosili priebežne počas roka do školy.
Keď prišiel ten „Deň“, každá trieda si navŕtala do téglikov dostatočne veľké dierky a postupne sa tégliky ponavliekali na špagáty. Každá trieda takto vytvorila svojho hada. Potom sme hadov povynášali na školský dvor a každý v očakávaní, že ten náš had bude najdlhší, pozoroval ako to dopadne.
Celková dĺžka všetkých hadov bola 255 metrov.
Umiestnenie všetkých tried:
1.miesto – I.A – 64m
2.miesto - VII.A – 61,5m
3.miesto- II.B – 45m
4.miesto- I.B- 24m
5.miesto- IV.A- 21m
6.miesto – IV.B- 14,7m
7.miesto- II.A- 14m
8.miesto-III.B- 5,3m
9.miesto- I.C- 4,2m
10.miesto-III.A-1,6m
Táto aktivita pomohla deťom uvedomiť si koľko škodlivého odpadu zostane len po chutných každodenných dobrotách ako sú jogurty, pudingy a iné mliečne výrobky balené v plastoch. Všetky tieto už nepotrebné malé nádobky nemusia skončiť v odpadkovom koši, ale v zbernom vreci na plasty. Zbieraním aj takéhoto odpadu ktorý sa z času na čas aj v našej obci vyváža chránime našu neuveriteľne nádhernú planétu Zem. Pozri fotogalériu.
2. Pozri fotogalériu
3. Veľké poďakovanie patrí p.uč. Marekovi Pliškovi. Nielen prácu pri čistení skládky koordinoval ale sám sa pustil do čistenia. To bola pre žiakov určite najlepšia motivácia. Pozri fotogalériu.
4. Aj keď sa nám briezky všetky ujali, vandali z obce nedali na seba dlho čakať. Zopár ich vytrhli a zahodili. Aj napriek tomu nám ostalo niekoľko stromčekov, ktoré nám snáď raz poskytnú príjemný chládok v horúcich dňoch.
ĎAKUJEME.
Powered by aSc EduPage